Νέα

Πρόγραμμα Εκδηλώσεων 12ου Ευρωπαϊκού Βραβείου Θεάτρου (2/4/2008)

Πρόγραμμα Εκδηλώσεων 12ου Ευρωπαϊκού Βραβείου Θεάτρου

Πέμπτη, 10 Απριλίου
 
Βασιλικό Θέατρο, Φουαγιέ
3:00 μ.μ.
Συμπόσιο
Διοργανώνεται από την Ένωση Ελλήνων Θεατρικών και Μουσικών Κριτικών σε συνεργασία με τη Διεθνή Ένωση Κριτικών Θεάτρου και το Κρατικό Θέατρο Βορείου Ελλάδος.
Συντονιστής: Σάββας Πατσαλίδης, κριτικός, καθηγητής στο Α.Π.Θ.
Εισηγητής: RichardSchechner, κριτικός, σκηνοθέτης, καθηγητής στο Πανεπιστήμιο της Νέας Υόρκης (NYU).
Συμμετέχουν (με αλφαβητική σειρά):
CarmelitaCeli, κριτικός (Ιταλία), Γιώργος Πεφάνης, κριτικός, λέκτορας στο Πανεπιστήμιο Αθηνών, Λέανδρος Πολενάκης, κριτικός, διδάκτωρ του Παντείου Πανεπιστήμιου, Μαρίκα Θωμαδάκη, κριτικός, καθηγήτρια στο Πανεπιστήμιο Αθηνών, Δημήτρης Τσατσούλης, κριτικός, επίκουρος καθηγητής στο Πανεπιστήμιο Πατρών.
 
Θέατρο Μονής Λαζαριστών
7:00 μ.μ.
Mnemopark του Stefan Kaegi από τους Rimini Protokoll (παράσταση)
Theater Basel 
Διάρκεια: 1 ώρα και 30 λεπτά
Στη γερμανική γλώσσα με ελληνικούς και αγγλικούς υπέρτιτλους
 
Βασιλικό Θέατρο
9:30 μ.μ.
Καθαροί, πια της Sarah Kane (παράσταση)
Σκηνοθεσία: Krzysztof Warlikowski
Σύγχρονο Θέατρο του Βρότσλαβ
Διάρκεια: 2 ώρες και 40 λεπτά
Στην πολωνική γλώσσα με ελληνικούς και αγγλικούς υπέρτιτλους
 
Παρασκευή, 11 Απριλίου
 
Βασιλικό Θέατρο, Φουαγιέ
10:00 π.μ.
Επιμελητής: George Banu, επίτιμος πρόεδρος της Διεθνούς Ένωσης Κριτικών Θεάτρου, καθηγητής στο Πανεπιστήμιο Paris III - Sorbonne nouvelle και δοκιμιογράφος (Γαλλία) σε συνεργασία με τον Piotr Gruszcszynski, δραματολόγο (Πολωνία).
Συμμετέχουν (με αλφαβητική σειρά):
AnderzejChyra, ηθοποιός (Πολωνία), MironHackenbeck, Δραματολόγος (Γερμανία), RenateJett, ηθοποιός (Ελβετία), ΜajaKomorowska, ηθοποιός (Πολωνία), ChristianLongchamp, ΚαλλιτεχνικόςΔιευθυντήςLaMonnaie (Βέλγιο), GrzegorzNiziolek, κριτικός (Πολωνία), JacekPoniedziałek, ηθοποιόςκαιμεταφραστής (Πολωνία), MałgorzataSzczęśniak, σκηνογράφος (Πολωνία), BrunoTackels, φιλόσοφος, δοκιμιογράφοςκαικριτικός (Γαλλία). 
 
12:00 μ.μ.
Από το Σπίτι των Νεκρών,
ταινία για την παραγωγή του Patrice Chéreau, που βασίζεται στην όπερα του Janáček
Kινηματογραφική σκηνοθεσία: Stéphane Metge - Παγκόσμια Πρεμιέρα
Διάρκεια: 1 ώρα και 40 λεπτά
Στην τσέχικη γλώσσα με ελληνικούς και αγγλικούς υπότιτλους
 
3:30 μ.μ.
Επιμελητής: George Banu, επίτιμος πρόεδρος της Διεθνούς Ένωσης Κριτικών Θεάτρου, καθηγητής στο Πανεπιστήμιο Paris III-Sorbonne nouvelle και δοκιμιογράφος (Γαλλία)
Συμμετέχουν (με αλφαβητική σειρά):
Anne-FrançoiseBenhamou, καλλιτεχνικήσύμβουλοςTNS (Γαλλία), DominiqueBlanc, ηθοποιός (Γαλλία), LucBondy, σκηνοθέτηςθεάτρουκαιόπερας, καλλιτεχνικόςδιευθυντήςτουWienerFestwochen (Αυστρία/ Ελβετία), ValeriaBruni-Tedeschi, ηθοποιόςκαισκηνοθέτηςκινηματογράφου (Γαλλία/ Ιταλία), PhilippeCalvario, ηθοποιόςκαισκηνοθέτης (Γαλλία), BertrandCouderc, φωτιστής (Γαλλία), MarieDesplechin, συγγραφέας (Γαλλία), FrançoisGedigier, μοντέρ (Γαλλία); ClémentHervieu-Léger, ηθοποιός (Γαλλία), DavidLan, καλλιτεχνικόςδιευθυντήςτουYoungVicTheatre (Μ. Βρετανία), StéphaneMetge, σκηνοθέτης (Γαλλία), ThierryThieû Niang, σκηνοθέτης (Γαλλία), VincentPerez, ηθοποιός (Γαλλία), FrançoisRegnault, καθηγητήςστοπανεπιστήμιοParisX, θεατρικόςσυγγραφέαςκαιδοκιμιογράφος (Γαλλία), CatherineTasca, Γερουσιαστής του Yvelines, πρώηνΥπουργόςΠολιτισμού (Γαλλία), Anne-LouiseTrividic, σεναριογράφος(Γαλλία).
 
Βασιλικό Θέατρο
6:00 μ.μ.
Σκηνοθεσία: Τάσος Ράτζος
Σκηνοθετική επιμέλεια: Νικήτας Τσακίρογλου
Κρατικό Θέατρο Βορείου Ελλάδος
Διάρκεια: 1 ώρα και 40 λεπτά
Στην ελληνική γλώσσα με αγγλικούς υπέρτιτλους
 
Θέατρο Εταιρείας Μακεδονικών Σπουδών
8:45 μ.μ.
Generation Jeans του Nikolai Khalezin, (παράσταση)
με τη συμμετοχή της Natalia Koliada
Σκηνοθεσία: Nikolai Khalezin 
Ελεύθερο Θέατρο της Λευκορωσίας
Διάρκεια: 1 ώρα και 30 λεπτά
Στη ρωσική γλώσσα με ταυτόχρονη μετάφραση στα αγγλικά και τα γαλλικά και με υπέρτιτλους στα ελληνικά.
 
10:45 μ.μ.
Being Harold Pinter  του Vladimir Scherban (παράσταση)
Ελεύθερο Θέατρο της Λευκορωσίας
Διάρκεια: 1 ώρα και 15 λεπτά
Στη ρωσική γλώσσα με ταυτόχρονη μετάφραση στα αγγλικά και τα γαλλικά και με υπέρτιτλους στα ελληνικά.
 
Σάββατο, 12 Απριλίου
 
Βασιλικό Θέατρο, Φουαγιέ
10:00 π.μ.
ταινία της Brigitte Kramer
Παραγωγή: nachtaktivfilm σε συνεργασία με το ZDFtheaterkanal και το ARTE 
Διάρκεια: 59 λεπτά
 
11:30 π.μ.
Επιμελητής: Florian Malzacher, δραματολόγος, συντονιστής του Steirischer Herbst Festival, Γκρατς, (Αυστρία)
Συμμετέχουν (με αλφαβητική σειρά):
Sven Age Birkeland, διευθύντρια του BIT Teatergarasjen Bergen (Νορβηγία), Hannah Hurtzig, δραματολόγος, υπεύθυνη της Μοbile Academy (Γερμανία), Peter Kirschen, performer (Γερμανία), Thomas Kuczynski, performer (Γερμανία), Hans-Thies Lehmann, καθηγητής στο πανεπιστήμιο της Φρανκφούρτης (Γερμανία), Frie Leysen, καλλιτεχνικός διευθυντής του Meeting Points (Βέλγιο), Ahmed Mehdi, performer (Ελβετία), Heidi Mettler-Grab, performer (Ελβετία).
 
3:00 μ.μ.
Παρουσίαση του βιβλίου
Giorgio Strehler ou la passion théâtrale / Giorgio Strehler or a passion for theatre
Ο Giorgio Strehler ή το πάθος για το θέατρο
 
3:30 μ.μ.
Aκολουθούν συζήτηση και τοποθετήσεις κριτικών του θεάτρου
 
Βασιλικό Θέατρο
6:30 μ.μ.
Ο πόνος της Marguerite Duras (παράσταση-αναλόγιο)
παρουσιάζεται από την Dominique Blanc και τον Patrice Chéreau
με τη σκηνοθετική επιμέλεια του Thierry Thieϋ Niang
Διάρκεια: 1 ώρα και 20 λεπτά
Στη γαλλική γλώσσα με ελληνικούς και αγγλικούς υπέρτιτλους
 
Θέατρο Εταιρείας Μακεδονικών Σπουδών
9:00 μ.μ.
Zώνη Σιωπής Nikolai Khalezin, Natalia Koliada και Vladimir Scherban (παράσταση)
Σκηνοθεσία: Vladimir Scherban
Ελεύθερο Θέατρο της Λευκορωσίας
Διάρκεια: 3 ώρες και 30 λεπτά με δύο διαλείμματα
Στη ρωσική γλώσσα με ταυτόχρονη μετάφραση στα αγγλικά και τα γαλλικά και με ελληνικούς υπέρτιτλους.
Μια παραγωγή που δημιουργήθηκε για να παρουσιαστεί στο 12ο Ευρωπαϊκό Βραβείο Θεάτρου
 
Κυριακή, 13 Απριλίου
 
Βασιλικό Θέατρο, Φουαγιέ
10:00 π.μ.
ακολουθεί συνέντευξη με τον Patrice Chéreau
 
12:30 μ.μ.
Επιμελητής: Michael Billington, κριτικός θεάτρου για την εφημερίδα Τhe Guardian
Συμμετέχουν (με αλφαβητική σειρά):
Christian Benedetti, σκηνοθέτης (Γαλλία), Erik Ehn, Ινστιτούτο Τεχνών της Καλιφόρνια (CΙΑ, ΗΠΑ), Boris Gerets, σκηνοθέτης και καθηγητής (Ολλανδία), Alexander Milinkevich, Επικεφαλής των Ενωμένων Δημοκρατικών Δυνάμεων  (Λευκορωσία), Robert Palmer, επικεφαλής της διεύθυνσης πολιτισμού, πολιτιστικής και φυσικής κληρονομιάς του Συμβουλίου της Ευρώπης (Βέλγιο), Gottfried Wagner, πρόεδρος του Eυρωπαϊκού Πολιτιστικού Οργανισμού (European Cultural Foundation, Ολλανδία).
 
3:15 μ.μ.
WAHL KAMPF WALLENSTEIN 
Ταινία των Helgard Haug και Daniel Wetzel – Rimini Protokoll
Παγκόσμια Πρεμιέρα
Διάρκεια: 58 λεπτά
Στη γερμανική γλώσσα με ελληνικούς και αγγλικούς υπότιτλους
 
Θέατρο Εταιρείας Μακεδονικών Σπουδών
5:00 μ.μ.
Άμλετ του Σαίξπηρ – work in progress
Σκηνοθεσία: Oskaras Korsunovas – Παγκόσμια Πρεμιέρα
Διάρκεια: περίπου 1 ώρα
Στη λιθουανική γλώσσα με ελληνικούς και αγγλικούς υπέρτιτλους
 
8:30 μ.μ.
Τελετή Απονομής
ακολουθεί η παράσταση-αναλόγιο
Coma του Pierre Guyotat (εκδόσεις Mercure de France)
παρουσιάζεται από τον Patrice Chéreau
Σκηνοθεσία: Thierry Thieϋ Niang
Διάρκεια: 1 ώρα και 15 λεπτά
Στη γαλλική γλώσσα με ελληνικούς και αγγλικούς υπέρτιτλους
Μια παραγωγή που δημιουργήθηκε για να παρουσιαστεί
στο 12ο Ευρωπαϊκό Βραβείο Θεάτρου
 
 
Η είσοδος στις εκδηλώσεις, συμπεριλαμβανομένων των παραστάσεων, θα είναι ελεύθερη για το κοινό. Ειδικά για τις παραστάσεις θα τηρηθεί σειρά προσέλευσης μέχρι πλήρωσης των θέσεων.
Πληροφορίες ταμείου: 2310 288000.

Επιστροφή